Ewolucja garaży

Historia garaży blaszanych zaczęła się, naturalne, wraz z rozwojem motoryzacji.

Dostęp do pierwszego produkowanego seryjnie samochodu, Forda modelu T, pozwolił mieszkańcom bogatszych krajów świata przemieszczać się szybciej i wygodniej, niż kiedykolwiek.

Pierwsze auta, jak przystało na innowację, nie były tanie. Z tego względu zamożni, którzy mogli sobie na nie pozwolić, przykładali ogromną wagę do ich bezpiecznego przechowywania – nie tylko, żeby ochronić samochód przed warunkami atmosferycznymi, ale także amatorami cudzej własności, którzy chętnie polowali na tak cenny łup. W tym miejscu, w latach 30. XX wieku, rozpoczyna się ważna rola garaży blaszanych, mających udział w dziejach nowoczesnej ludzkości do dziś.

Pierwsze konstrukcje

Dlaczego właśnie blacha została wykorzystana do budowy tych ochronnych konstrukcji? Stanowiła najłatwiej dostępny materiał budowlany, który dodatkowo dawał odpowiednie zabezpieczenie przed kaprysami pogody oraz był trudny do sforsowania przez potencjalnych złodziei. Pierwsze garaże posiadały dach w kształcie łuku, jednak mimo opływowego kształtu, który nie pozwalał na gromadzenie się wody opadowej, był on ich newralgiczną częścią, która po latach korodowała.

 

O wiele wytrzymalsze okazały się modele produkowane w latach 60., wykonywane z blachy ocynkowanej, zabezpieczonej przed niszczącym działaniem wilgoci. Dzięki niezwykłej trwałości, praktyczności oraz stosunkowo niskiej cenie ich popularność ciągle wzrastała, a blaszane konstrukcje pojawiały się masowo na całym świecie.

Obecnie

Dzisiaj garaże blaszane nieco różnią się od swoich poprzedników, głównie ze względu na nowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne oraz stosowanie lepszych materiałów.

 

Zyskały większą odporność i stabilność dzięki wzmocnieniom za pomocą profili, wyposaża się je także w o wiele funkcjonalniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu bramy otwierane do góry.

Jeżeli jesteś zainteresowany/a, skontaktuj się z nami!